Pergola King logó
Pergola és más ácsolatok

Pergolaépítés útmutató – hogyan építsünk pergolát?

Mindig is közös baráti grillezésről álmodott a teraszon, esetleg verandán ücsörgésről vagy egy fából készült kerti pihenőhelyről? Van ennél egyszerűbb módja is a hangulatos kert kimaxolásának. Egy nyári délutáni limonádé szürcsölgetésére, olvasgatásra vagy esti borozgatásra is kiválóan alkalmas egy viszonylag pénztárcabarát kivitelezéssel megoldható, stílusosan kialakítható komfortos „kerti helyiség”: a pergola.

A pergolaépítés egy egyszerű, de hatásos módszer az udvarunk fejlesztésére. Mégis hogyan építsünk pergolát?

Ha felújításokra gondol, talán az első dolog, ami eszébe jut: egy új konyha, esetleg kiszélesíteni a nappalit két tér összenyitásával, átfesteni a falat vagy kicserélni a fürdőszobai csempét.

De az emberek többsége gyakran megfeledkezik arról, hogy van egy másfajta felújítás is, amellyel növelheti otthona vonzerejét: ezek a kültéri szerkezetek, a kert otthonosabbá tétele.

A teraszok a leggyakoribb kerti fejlesztések közé tartoznak, miközben egy pergola a költségek töredékéért is hasonló hatást érhet el – egy gyönyörű, mégis költséghatékony lehetősége a háztáji átalakításoknak.

Mi az a pergola?

A pergola négy gerendából álló kültéri építménynek számít.

Képzeljen el egy nagyméretű, négyzet vagy téglalap alakú szerkezetet, amelyben több ember is elfér.

Olyan mintha egy kültéri lakóterületet fedne le vagy otthona kiterjesztéseként szolgálna (közvetlenül a ház mellett).

Rácsokkal is kombinálható, hogy egy árnyékos sétányt vagy ösvényt hozzon létre vele. Megszületését az olasz reneszánsz falazat ihlette, gyakran valamilyen tető fedi, elrendezéstől függően pedig lehet nyitott vagy zárt.

Általában két vagy négy nyitott oldallal rendelkezik.

Egy pergola számos anyagból készülhet, de leggyakrabban fából, alumíniumból és acélból készül.

Jóval szellősebb és nyitottabb, mint egy pavilon.

Csakis a kialakítása határozza meg, hogy mennyi fényt zár el vagy enged be az Ön feje felett.

  • Esztétikus, építészeti csodának számít: egy világító fényfűzér augusztus közepén, egy több fős ülőhely a vasárnapi ebédhez vagy trópusi jellegű növények mind dobnak egy nagyot a megjelenésén. Tematikusan is képes összekapcsolni két kültéri teret.
  • Árnyékol: attól függően mennyire nyitott, több vagy kevesebb árnyékot adhat. Ha nincs természetes árnyék (fák, épületek hiánya) egy kertben, a segítségével a legtikkasztóbb nyári melegben is kiülhet a kertbe.
  • Diszkrét elvonulást biztosít: egy apró kis zugot, menedéket, ahol elbújhat a világ zajától, a figyelem középpontjától. Magánéletet biztosít, különösen zárt pergola esetében.

A fából készült pergola különösen hangulatos kerthelyiséget hozhat létre

Hiszen alapanyaga a fa.

Ha az olcsóbb műanyagok helyett Ön már most minőségi anyaggal tölti meg a kertjét, akkor egy fa pergolával a kerti és fából készült kültéri bútorai is összhangban állhatnak.

  • A fa mindig is az egyik leghangulatosabb és esztétikailag is gyönyörű látványt nyújtó alapanyagnak számított.
  • Kevesen tudják, hogy a fából készült elemek nem hajlamosak a penészedésre és a gombásodásra, a fautánzatokkal, fa-műanyag kompozit elemekkel ellentétben.
  • Szezonális termék helyett az idő múlásával újra és újra felújítható alapanyagról van szó, az alapanyag fáradása miatt sem szükséges mindent újraépíteni. Időtálló anyag. Természetes, hangulatos, biztonságos, könnyen kezelhető.

Hogyan építsünk pergolát – a sokszínű, divatos, bensőségesebb hangulatot adó kert megvalósítóját?

Ahhoz, hogy a puha kerti bútorunkban hanyatt dőlve elterüljünk a nyári meleg pihentető csendjében, madárcsicsergés közepette; némi előkészületre szükségünk lesz.

Nem túl bonyolult, de aprólékos munka vezet oda, hogy a részleges árnyékot adó nyitott lugas, azaz pergola alatt töltsük a vasárnap délutánunkat.   

A pergola az a kerti elem, ami „kiterjeszti a térélményt”.

Éppen ezért az előzetes felmérésnél kezdődik minden.

Általában a helyi önkormányzattal szükséges konzultálni, ha bármilyen szabálya vagy előírása van akár egyetlen háztáji felújításunknak, kültéri átalakításunknak is.

Tehát csakis ezután kezdjük meg a pergola tervezését.

Valamint az ötletek begyűjtését és a felhasználáshoz szükséges anyagok használatának listáját is.

FONTOS: 2008 óta hatályos építésügyi jogszabályok alapján nincs építési engedélykérési és bejelentési kötelezettség a 2,5 méternél kisebb magasságú és 50 m2-nél kisebb bruttó alapterületű, huzamos emberi tartózkodásra nem alkalmas építmények esetében.  

Tehát minden nyitott kerti épület, pavilon, lugas, lábakon álló és oldalt nyitott kerti pergola esetében is.

Az ilyen jellegű, de a fenti méreteknél nagyobb építmények esetén is általában egy bejelentési kötelezettséggel megússzuk a hivatalos teendőket.

Milyen lépésekből áll a pergola építése – lépésről lépésre

Igaz, hogy a pergola építése sokkal egyszerűbb, mint amilyennek látszik.

Mégis azok, akik szakemberek segítségét veszik igénybe, időt, energiát spórolnak, miközben a legegyedibb elképzeléseket valósítják meg.

Itt is igaz az örök mondás, amolyan klisé: „csempézni is tud szinte mindenki, de egészen más az, amikor valaki több évtizedes tapasztalattal, tudással, rutinnal áll hozzá a munkához.”

Olyan ötletekkel és nélkülözhetetlen információkkal szolgálhat – ismerve az adottságokat és céljainkat –, amik nekünk sosem jutnának eszünkbe.

Most nézzük a lépéseket nagyobb, hosszabb vagy magasabb pergolák, különböző anyagokból készült pergolák építésénél.

Számos eszközre és felszerelésre lesz szükségünk, mint például:

  • Gerendák (hossza választható), általában 4×4 (standard) vagy 2 x 4, 2 x 6, 2 x 10 gerenda
  • Eszközök: mint kalapács, létra lapát, fűrész, fúró, körfűrész, ásó, csavarhúzó, horganyzott fedélzeti csavarok vagy szög (6-7 centis), betonfúró (esetleg ütvefúró), védőszemüveg, mérőszalag, vízmérték, csavarkulcsok, csavarhúzók.

Dióhéjban a lépések:

1. lépés: Bejelöljük, hová szeretnénk elhelyezni a pergolát. A tér elhatárolásához használhatunk krétát, szalagot, homokot vagy bármit. Előtte ellenőrizzük, hol futnak a gáz-, víz- és elektromos vezetékek.

2. lépés: Mielőtt ásni kezdenénk, kijelöltük a tartóoszlopok helyét. Vezessünk végig egy zsinórt az első sarokból, ugyanis ezzel ellenőrizhetjük, hogy az oszlopok tökéletesen egyenesek és párhuzamosak lesznek-e majd egymással! Majd négy lyukat ásunk a kijelölt hely sarkaiban.

3. lépés: A gerendákat a talajba vagy a betonba is illeszthetjük, de a lyukba helyezve mindig egyenesen és függőlegesen helyezzük be, mielőtt beleöntenénk például az előre összekevert gyorsan száradó betont.

4. lépés: Levágjuk a gerendákat és a pergola oszlopaihoz rögzítjük, ez lesz az alap a tetőfedéshez. A legkisebb gerendákat vékony szarufákra vágjuk a kívánt méretben, és majd a felső gerendákhoz rögzítjük.

5. lépés: Töltsük fel a lyukakat szárazbetonnal és vízzel!

6. lépés: Támasszuk meg a tartóoszlopokat, hogy megtartsák a gerendákat (ne mozduljanak el, amíg feltesszük a gerendákat)! A gerendák felhelyezése előtt lyukakat fúrunk a széleikbe, amelyekben aztán könnyen elhelyezhetjük a csavarokat!

7. lépés: Ezután üssünk csavarokat, majd alátéttel és anyagcsavarral rögzítsük őket a gerenda hátsó részén és húzzuk meg őket egy csőkulccsal. A csavarokat egy kalapáccsal üthetjük be.

8. lépés: Helyezzük el a keresztgerendákat pontosan középen, ezeknek egyenlő távolságra kell lenniük a pergola elejétől és hátuljától. A tartógerendákhoz heveder és csavarok segítségével rögzíthetjük.

Egyszerűnek hangzik?

De vajon hányan tudják a gyakorlatban mosolyogva kivitelezni, ha nincsenek tisztában vele, hogy beton helyett a tartógerendákat a talajba süllyesztve egy 3 m-es magasság esetén legalább 3,6 méteres tartógerendákkal kellene számolniuk?

Hogyan jelöljék az oszlopok helyét pontosan?

Vagy tudják-e, ha acél tartókonzolokat használnak, jobb magasságot érhetnek el vagy akár kevesebb anyagot használhatnak fel?

Esetleg azt, hogy a lyukakba legalább 10 centiméternyi kavicsot érdemes szórni, hogy ezzel megakadályozzuk a víz beszivárgását és a faanyag elrohadását?

Sikerül-e úgy kiönteniük a lyukakat betonnal, hogy közben ne kenjék össze az oszlopok látható részét?

Vajon a tervezésnél figyelembe vették-e a ház tájolását, a nap különböző napszakokban való állását?

Milyen méretű oszlopokat érdemes használni?

Az aprólékos, minden mozdulatnál jó döntéseket igénylő pergolakészítési folyamatokat érdemes szakemberekre bízni.

Pergolaépítés szakemberekkel?

A különféle méretekben, valamint egyedi formákban kínált prémium minőségű Pergola King termékek építészeti érdekességet, tökéletes mennyiségű árnyékot és magánéletet biztosítanak.

Figyelembe vesszük a tervezésnél a növények támogatását, a terület tényleges és elegáns övezetének megtervezését, esetlegesen két helyszín összekapcsolásának igényét, a táj hátrányai elrejtésének óhaját, a kívánt árnyékolás mennyiségét.

Vegye fel velünk a kapcsolatot Facebook vagy kapcsolat oldalunkon keresztül, mi pedig igyekszünk minél előbb választ adni!

Egyeztetünk egy időpontot egy helyszíni konzultációra!

Ellátogatunk Önhöz, hiszen személyesen mérhető fel igazán áthatóan az az alap, amin dolgoznunk kell. Újabb időpontot egyeztetünk, amikor is felépítjük az Ön által megálmodott pergolát.

Mielőbb időpontot adunk, így nem kell sokáig várakoznia! Tudjuk milyen drága az ideje, nem raboljuk. A prémium minőségű alapanyagok mellett a folyamatos kommunikáció az, ami miatt pontosan olyan pergolát építünk meg Önnek, amilyet elképzelt.

Ne függjön az időjárásától. Nyáron se! felejtse el, hogy a nyári perzselő nap megfossza Önt a saját kertjétől.